سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش

با کار زندگی کنیم، از کار لذت ببریم..(استفان لاندین، هری پل، جان کریستنسن)

انتشارات سازمان مديريت فرا
  صفحه اصلي سازمان مديريت فرا
  درباره مديريت فرا و نشر فرا
  كانون نشر و مديريت فرا
  اخبار نشر و مديريت فرا
  ارتباط با سازمان مديريت و نشر فرا
  شرايط و مقررات سايت / انتقادات و پيشنهادات
  فرم عضويت در سايت فرا
  فرم اشتراك آنلاين ماهنامه گزيده مديريت
  درگاه پرداخت اينترنتي آنلاين سازمان فرا
  خلاصه كتابهاي انتشارات مديريت فرا
  روزنامه های امروز

جستجو در سايت فرا :
چنانچه در عبارت مورد جستجو حرف ی وجود دارد از ی فارسی و ِي عربی استفاده نمایید.
جستجوي پيشرفته:


پذيرش اعضا

شناسه

 
 

رمز عبور

 
 
ذخيره شود
 

 
 

  عنوان مقاله : رشوه‌دادن، دردسرهاي بزرگ

Article Title: Greased Palms, Giant Headache
Author:
تعداد صفحات:

  خلاصه مقاله
ایده‌بان
ترجمه شيرين ناظرزاده
حرف نخست
رشوه‌دادن، دردسرهاي بزرگ
Greased Palms, Giant Headache

در بازارهای نوظهور، پرداخت رشوه‌ یک معضل فراگیر است و شرکت‌ها جرایم سنگینی را در قبال این موضوع می‌پردازند. در این جا راه‌های مقابله با این معضل آمده است.

 

By Dan Currel/Tracy David Bradly[1]

نوشته دان کورل و تریسی دیویس‌برادلی

این سناریو اغلب در بازارهای نوظهور رخ می‌دهد: یک شرکت می‌خواهد هرچه سریع‌تر كارخانه جدیدی را راه‌اندازی کند، بنابراین، مدیری را برای از سر راه برداشتن موانع قانونی تعيين می‌کند. مقام محلي که می‌تواند موضوع را رفع‌ورجوع کند، به آن مدیر پیشنهاد می‌دهد به جای ملاقات ساده در دفتر خود، در يك رستوران  هم‌ديگر را ببينند. گفتمان بر سر میز غذا ممکن است بر موارد قانونی مبهم در منطقه، تغییرات منتشرنشده در قوانین یا نکته‌ای به همان اندازه مبهم متمرکز باشد. نقطه اشتراک همه این موارد این است که باید از سر راه برداشته شوند تا پروژه بتواند پیش برود. مقام محلي این نکته را خاطرنشان می‌کند که می‌تواند با دريافت پانصد دلار مسئله را حل‌وفصل کند. این پرداخت غیرقانونی است، اما شرکت با راه‌اندازی سریع‌تر تاسیساتش میلیون‌ها دلار سود می‌کند و مدیر نیز به دلیل انجام موفقیت‌آمیز پروژه، هزاران دلار پاداش می‌گیرد. در این شرایط مدیر باید چه کند؟

ممكن است مديران انطباق با قانون[2] شرکت‌ها فکر کنند این تصمیم‌گیری آسان است. اما این‌گونه نیست. نیویورک‌تایمز در ماه آوریل سال جاري گزارش داد تحقیقات داخلی سال 2005 والمارت، شواهدی يافته که مدیران شعبه‌ مکزیکی آن شرکت بیش از 24‌میلیون دلار رشوه به مقامات دولتي مكزيك در همه رده‌ها پرداخته‌‌اند. هدف آن‌ها از این کار شفاف‌سازی مسیر توسعه سریع شرکت بوده است. با اين علم كه اين كار غلط در نهايت به اطلاع مقامات بالاي والمارت رسيده، چنين اتهامي نامتعارف است؛ بي‌ترديد پرداخت‌هاي غيرقانوني به مقامات خارجي امري رايج است. تنها در ایالات‌متحده، کمیسیون بورس و اوراق بهادار و وزارت دادگستری در حال تحقيق از بیش از هشتاد شرکت به‌منظور کشف تخطی بالقوه از قانون مبارزه با فساد خارجی هستند. مقامات اروپا نیز اجرای قوانین ضد رشوه‌ را با شدت بیش‌تری دنبال می‌کنند.[1]. دن کورل، مدیر اجرایی در سب و تریسی دیویس برادلی، مدیر ارشد در این شرکت است.

[2]. compliance officers

تمام حقوق مادي و معنوي مطالب اين سايت براي «سازمان مديريت فرا» محفوظ است
Powered By Azadi Network