سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش

مسئولیت پذیرفتنی است نه واگذار کردنی، چون یک تعهد درونی است..(دکتر کورتیس کوک)

انتشارات سازمان مديريت فرا
  صفحه اصلي سازمان مديريت فرا
  درباره مديريت فرا و نشر فرا
  كانون نشر و مديريت فرا
  اخبار نشر و مديريت فرا
  ارتباط با سازمان مديريت و نشر فرا
  شرايط و مقررات سايت / انتقادات و پيشنهادات
  فرم عضويت در سايت فرا
  فرم اشتراك آنلاين ماهنامه گزيده مديريت
  درگاه پرداخت اينترنتي آنلاين سازمان فرا
  خلاصه كتابهاي انتشارات مديريت فرا
  روزنامه های امروز

جستجو در سايت فرا :
چنانچه در عبارت مورد جستجو حرف ی وجود دارد از ی فارسی و ِي عربی استفاده نمایید.
جستجوي پيشرفته:


پذيرش اعضا

شناسه

 
 

رمز عبور

 
 
ذخيره شود
 

 
 

  عنوان مقاله : با شتاب به‌پیش

Article Title:
Author:
تعداد صفحات:

  خلاصه مقاله
 موردکاوی
با شتاب به‌پیش[1]
نوشته دکتر احمد عیسی‌خانی[2]

شایعه عوض‌شدن مدیرعامل که از ماه‌ها پیش در شركت مطرح شده بود به واقعیت پیوسته بود. به رسم سال‌های پیشین و تجارب قبلی، همه کارکنان می‌دانستند دامنه تغییرات به واحد ‌آن‌ها نیز کشیده خواهد شد. طبق روال معمول پیش‌بینی‌ها محقق شد و آقاي مهندس پویا به‌عنوان معاون مدیرعامل در طرح و برنامه منصوب شد. مهندس پویا یک مدیر میانسال با زمینه تحصیلی مهندسی فناوری اطلاعات و تجربه مدیریت در سازمان‌‌های دولتی و نیمه‌دولتی بود.

بعد از برگزاری مراسم معارفه و آشنایی با مدیران زیرمجموعه، آقای مهندس پویا در معاونت مستقر شد. آقای پویا در مراسم معارفه راجع به برنامه‌هایش چیزی نگفت و تدوین برنامه‌ها را به ارزیابی و شناخت سازمان موکول کرد و فقط اعلام کرد در کار خود با رویکرد استراتژیک و نتیجه‌گرا پیش خواهد رفت.

            آقای مهندس پویا با بهره‌گیری از تجربیات قبلیش تصمیم گرفت به منظور تبیین اهداف و پیشبرد برنامه‌ها جلسات منظمی با حضور مدیران برگزار شود. نیت آقای پویا از برگزاری این جلسات ارزیابی وضع عمومی سازمان، شناخت مجموعه و فراهم شدن مبنای منطقی برای تدوین برنامه‌ها بود. ارزیابی‌های اولیه نشان می‌داد که هرچند سازمان از یک بدنه کارشناسی تحصیل‌کرده و مجرب در حوزه‌های تخصصی برخوردار است، ولی نظام انجام کارها در این سازمان به‌گونه‌ای سنتی پیش می‌رفت و جریان پیگیری و پیشبرد امور مبتنی بر بهره‌گیری از نظام مکاتبات اداری (اتوماسیون) بود. رویکرد انجام امور معمولا انفعالی بود و فاقد جهت‌گیری مدون و منسجمی بود و سازمان بيش‌تر در حالت واکنشی عمل می‌کرد. سطح عمومی پویایی و خلاقیت در سازمان به‌نسبت پایین بود. همه این موارد حاکی از این بود که سازمان فاقد چشم‌اندازي روشن از آینده کاری است.

نکته مهمی که در جلسات بيش‌تر نمایان بود این بود که هنگامی که معاون درخصوص وضعیت پیشرفت یک طرح سوال می‌کرد عمده پاسخ‌ها این بود: «جلسه‌ای در این خصوص به‌تازگی برگزار شده است»، «قرار است جلسه‌ای برگزار شود»، «گزارش کار آماده است که در اولین فرصت برای شما ارسال خواهد شد».[1]. تمام اسامي اشخاص و شخصيت‌ها در اين موردكاوي، خيالي بوده و هرگونه تشابه اسمي، اتفاقي بوده است.

[2] احمد عيساخاني، داراي مدرك دكتراي مديريت رفتار سازماني از دانشگاه تربيت مدرس و استاد دانشگاه و بيش از يك دهه سابقه اجرايي، آموزشي و پژوهشي در زمينه مديريت است.

تمام حقوق مادي و معنوي مطالب اين سايت براي «سازمان مديريت فرا» محفوظ است
Powered By Azadi Network