سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش

بدبینان تصور می‌کنند که دیگر کاری از دستشان بر نمی‌آید. از این رو، حتی اندیشیدن به مساله را هم کنار می‌گذارند..(روزابت کانتر)

انتشارات سازمان مديريت فرا
  صفحه اصلي سازمان مديريت فرا
  درباره مديريت فرا و نشر فرا
  كانون نشر و مديريت فرا
  اخبار نشر و مديريت فرا
  ارتباط با سازمان مديريت و نشر فرا
  شرايط و مقررات سايت / انتقادات و پيشنهادات
  فرم عضويت در سايت فرا
  فرم اشتراك آنلاين ماهنامه گزيده مديريت
  درگاه پرداخت اينترنتي آنلاين سازمان فرا
  خلاصه كتابهاي انتشارات مديريت فرا
  روزنامه های امروز

جستجو در سايت فرا :
چنانچه در عبارت مورد جستجو حرف ی وجود دارد از ی فارسی و ِي عربی استفاده نمایید.
جستجوي پيشرفته:


پذيرش اعضا

شناسه

 
 

رمز عبور

 
 
ذخيره شود
 

 
 

  عنوان مقاله : دانستني‌هايي از قانون تجارت براي مديران

Article Title:
Author:
تعداد صفحات:

  خلاصه مقاله

دانستني‌هايي از قانون تجارت براي مديران

نوشته کیومرث قربانیا[1]

در شماره‌هاي قبلي در خصوص نحوه تشكيل شركت و به‌ویژه شركت‌های سهامي عام و خاص و اركان شركت‌هاي سهامي عام و خاص شامل مجامع، هيات‌مديره، مديرعامل و بازرس بحث كرديم و در اين شماره به بحث در خصوص انحلال شركت‌هاي سهامي خواهيم پرداخت.

براي اشخاص حقوقي نيز همانند اشخاص حقيقي پس از تولد و ادامه حيات، وفات و ممات وجود دارد كه در حقوق تجارت از آن به انحلال شخص حقوقي تعبير شده است. به‌عبارت ديگر، شخص حقوقي به‌ویژه شركت‌هاي تجاري پس از تشكيل ممكن است با تحقق يكي از موجبات مطروحه در قانون تجارت منحل شوند كه در حقيقت پايان حيات شخص حقوقي خواهد بود.

قانونگذار در موادي از قانون تجارت كه شاخص‌ترين آن‌ها مواد 199 و 201 لايحه قانوني اصلاح قانون تجارت هستند، موارد و موجبات انحلال را ذكر كرده كه در يك تقسيم‌بندي مي‌توان از انحلال قهري، انحلال ارادي و اراده به موجب صاحبان سهام و انحلال بنابه حكم دادگاه نام برد.

تنها موردي را كه مي‌توان آن را در زمره موارد انحلال قهري قرار داد، بند 3 ماده 199 لايحه اصلاح قانون تجارت است. به موجب اين بند چنان‌چه يك شركت ورشكسته شود و حكم ورشكستگي آن صادر شود، شركت منحل‌شده تلقي مي‌شود و براي انحلال، حكم ديگري مورد نياز نيست و به محض صدور حكم و ورشكستگي، امر تصفيه شركت شروع مي‌شود كه به حكم ماده 200 لايحه اصلاح قانون تجارت، مقررات مقرر در باب ورشكستگي در خصوص نحوه تصفيه شامل تعيين مدير تصفيه و دعوت از بستانكاران و بدهكاران و غيره حاكم خواهد بود.[1]. كيومرث قربانيا، داراي مدرك كارشناسي ارشد حقوق خصوصي از دانشگاه شهيد بهشتي، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي شركت‌هاي متعدد است.

تمام حقوق مادي و معنوي مطالب اين سايت براي «سازمان مديريت فرا» محفوظ است
Powered By Azadi Network