سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش

شما باید چشم از من برندارید تا ببینید آیا به آن‏چه می‏گویم عمل می‏کنم یا نه. من نیز شما را زیر نظر دارم تا هرکدام را که شایسته بزرگ‏داشت گرامی بدارم..(گزنفون)

انتشارات سازمان مديريت فرا
  صفحه اصلي سازمان مديريت فرا
  درباره مديريت فرا و نشر فرا
  كانون نشر و مديريت فرا
  اخبار نشر و مديريت فرا
  ارتباط با سازمان مديريت و نشر فرا
  شرايط و مقررات سايت / انتقادات و پيشنهادات
  فرم عضويت در سايت فرا
  فرم اشتراك آنلاين ماهنامه گزيده مديريت
  درگاه پرداخت اينترنتي آنلاين سازمان فرا
  خلاصه كتابهاي انتشارات مديريت فرا
  روزنامه های امروز

جستجو در سايت فرا :
چنانچه در عبارت مورد جستجو حرف ی وجود دارد از ی فارسی و ِي عربی استفاده نمایید.
جستجوي پيشرفته:


پذيرش اعضا

شناسه

 
 

رمز عبور

 
 
ذخيره شود
 

 
 

  عنوان مقاله : راه‌اندازی کسب‌وکار در فقیرترین قاره جهان

Article Title: Celtel’s Founder on Building a Business on the World’s Poorest Continent
Author:
تعداد صفحات:

  خلاصه مقاله
رهبري

راه‌اندازی کسب‌وکار در فقیرترین قاره جهان

Celtel’s Founder on Building a Business on the World’s Poorest Continent

نوشته مو ابراهیم
ترجمه محسن وارثی
 

در اواخر دهه 1990، ابراهيم كه يك شركت نرم‌افزاري و مشاوره‌اي در بريتانيا را اداره مي‌كرد به‌طور منظم با شركت‌هاي بزرگ مخابراتي كار مي‌كرد. او شروع به پرسش اين سوال از آن‌ها كرد كه چرا از فرصت‌هاي عظيم براي توسعه ارتباطات سيار در آفريقا، به‌ويژه كشورهايي كه مجوز فعاليت درآن‌ها رايگان است غفلت مي‌ورزند. مديران صنعت مخابرات كه از مشتريان او بودند آفريقا را بسيار ناشناخته و پرمخاطره مي‌پنداشتند. حتا يكي از آن‌ها نمي‌دانست كه عيدي امين ديكتاتور اوگاندا پانزده سال است كه از آن كشور گريخته است.

ابراهيم كه باور داشت آن بازار فرصت بزرگي‌ است كه نمي‌توان از دست داد، خود تصميم به توسعه آن گرفت. با تنها پنج كارمند و سرمايه اوليه‌اي كه از شركت مشاوره وي تامين شد، آغاز به كار كرد و به دنبال آن مجبور شد وقت زيادي را صرف جلب سرمايه كند: سيصد ميليون دلار در طول پنج سال نخست. او براي كسب اعتبار، هيات‌مديره‌اي كارآزموده و خوشنام را به‌كار گرفت و قواعدي براي مقابله با رشوه و فساد وضع كرد.

اين شركت در اوگاندا و چند كشور ديگر كه تقاضاي حبس‌شده، بسيار شديد بود، آغاز به كار كرد. براي نمونه، در گابن هجوم مشتري‌ها باعث شكستن در دفاتر فروش شركت شد. چالش‌هاي مقابل او در تامين اين تقاضا، هم از جنس زيرساختي بود هم سياسي و هم فرهنگي. برخي مناطق جاده نداشتند، بنابراين، براي حمل تجهيزات سنگين مجبور به كاربرد هليكوپتر بودند. شركت مجبور بود برق و آب را خودش تامين و باتري‌هاي مولد برق را هر روز شارژ كند.

با وجود اين، ابراهيم در ساخت يك شركت بزرگ و ايجاد يك اقتصاد حتا بزرگ‌تر براي حمايت از آن موفق شد. زماني كه سلتل در سال 2005 به زين فروخته شد، در پانزده كشور آفريقايي فعاليت مي‌كرد و بيش از يك‌سوم جمعيت قاره را پوشش مي‌داد.

تمام حقوق مادي و معنوي مطالب اين سايت براي «سازمان مديريت فرا» محفوظ است
Powered By Azadi Network